👤

care este ph-ul unei solutii de NaOH de concentratie 4×10-5 moli


Răspuns :

NaOH = baza tare si disociaza complet in solutie apoasa, iar 00Cm = 4x10la-5 mol/L = [HO-]

pOH = -lg[HO-] = -lg(4x10la-5) = -(-5)lg4 = 3

pH + POH = 14 => pH = 14-pOH

=> pH = 14-3 = 11