👤

calculeaza cantitatea cu sulf ce reactioneaza cu hidrogenul rezultat din reactia a 390 g potasiu cu apa​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

390 g K

reacti. cu apa

H2 rezultat react. cu S

g, moli S

390g                            xg

2K + 2H2O=2KOH + H2

2.39g                          2g

x= 390 . 2 : 2  . 39= 10 g H

10 g    yg

H2     +  S   =   H2S

2g        32g

y = 10 . 32 : 2= 160g S

n= 160g : 32g/moli = 5 moli S

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari