La un spectacol s-au vândut 4500 de bilete din 3 categorii:25%cu prețul de 36 lei biletul, 45% cu prețul de 24 lei biletul, iar restul cu prețul de 18 lei biletul. Calculati suma totala încasată din vanzare
25%•4500/100=25•45=1125 bilete cu prețul de 36 lei 45%•4500/100=45•45=2025 bilete cu prețul de 24 lei 4500-(1125+2025)=4500-3150=1350 bilete cu prețul 18 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!