👤

Pretul unui obiect creste cu 20%, apoi scade cu 10%, ajungand la valoarea de 216 000lei. Care a fost pretul initial al obiectului?

Răspuns :

a = pretul initial

a+20%*a= 1,2*a pretul dupa crestere

1,2*a-10%*1,2*a pretul dupa scadere

1,2*a-10%*1,2*a= 216.000

1,2*a-0,12*a= 216.000

1,08*a= 216.000

a= 216.000:1,08

a= 200.000 lei