Răspuns :
Răspuns:
Varianta corectă se află pe baza legii conservării masei (calcul stoechiometric) aplicat la ecuația chimică dintre CH₂OH-CH(OH)-CH₂OH cu HCOOH, de unde rezultă masa ( n moli ) de HCOOH consumat total de 9,2 g de glicerina ( adică de cele 3 grupe functionale OH). Se obține un ester la glicerinei cu acid formic.
Date:
m CH₂OH-CH(OH)-CH₂(OH) = 9,2 g
M CH₂OH-CH(OH)-CH₂(OH) = 3.A C + 8.AH+ 3.A O =3.12+8.1+3.16=92 g/mol
M HCOOH = A C + 2. A H + 2. A O=46 g/mol
Cerința:
m HCOOH=? g (X)
n moli HCOOH = ? g
Calcule
9,2 g glicerina............... X, g acid formic
CH₂(OH)-CH(OH)-CH₂OH +3 HCOOHcondiții → 3H₂O + ester
92g/mol 3. 46g/mol /
X, g HCOOH = 9,2 g . 3.46/92=13,8 g
Corect D: 13,8 g
n moli HCOOH = 13,8 g / 46 g/mol=0,3 moli
R: pct D
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!