👤

Va rogg ajutați-mă!În loc de 2000 lei trebuie 2 lei!Va rogg!​

Va Rogg AjutațimăÎn Loc De 2000 Lei Trebuie 2 LeiVa Rogg class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

x= 1kg mere

y= 1kg pere

12x+15y=111

y=x+2

12x+ 15(x+2)=111

12x+15x+30=111

27x+30=111

27x=81

x(1g mere)= 3 lei

y= x+2

y=3+2

y(1kg pere) = 5 lei

12*3+15*5= 111

spor