👤

2. Ce masă au 2 moli de Cu? (Arcu = 64)
dacă 1 mol Cu ..... cântărește 649
2.64
2 moli Cu .............. vor cântărixg
1
X=
128 g Cu​


Răspuns :

Răspuns:

MCu=64g/mol

n=m/M

m=2×64=128g

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari