👤

o sticla masa neglijabilă are volumul V=1l,conține un lichid ce are masa m=1,03kg
calculează densitatea acestui lichid
​DAU COROANAAA


Răspuns :

Răspuns: ρ = 1030 kg /m³

Explicație:

densitatea = masa : volum

             masa = 1,03 kg

            volum = 1 litru = 1 dm³ = 0,001 m³

densitatea = 1,03 kg : 0,001 m³ = 1030 kg /m³