👤

. Sä se calculeze densitatea peantru un
masa de 3 kg s volumul de
1.5 l.​


Răspuns :

Răspuns:

2 g/cm³ = 2000 kg/m³

Explicație:

d = m/V

m = 3 kg = 3000 g

V = 1,5 l = 1,5 dm³ = 1500 cm³

d = 3000g/1500cm³ = 2 g/cm³ = 2000kg/m³

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari