👤

1.calculeaza masa de apa are se obtine prin reactia de ardere a 4 g hidrogen.​

Răspuns :

Răspuns:

miu,H2=2g/mol

niu=m/miu= 4/2mol=2mol

2mol......................2mol

2H2 + O2---> 2H2O

2mol....................x

x= 2molH2O

miu,H2O=18g/mol

m=niuxmiu=2x18g=36g

Explicație: