👤

calculeaza numarul de moli de atomi din 72 g oxigen

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:-

este vorba de moli de atomi de oxigen

n= m : M

n= 72g : 16g/moli de atomi=4,5 moli de atomi de oxigen

   

SAU :

16g O---------1mol de atomi O

72g O--------------x

x= 72: 16=4,5 moli de atomi de O

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari