👤

Un fenol monohidroxilic mononuclear consuma pentru arderea unui mol, un volum de 952L de aer cu 20% oxigen. Formula moleculara a fenoului este?

Răspuns :

Răspuns:

formula chimica a fenolului   CnH2n-6O

V,aer=952 l

V,O2= 952X20/100 L= 190.4 LO2

niu,O2= V/Vm= 190,4/22,4mol=8,5molO2

CnH2n-6O +[(3n-3)/2-1 ] O2---> nCO2 + (n-3)H2O

(3n-5)/2= 8,5---> 3n-5=17---> n este aproximativ 7

fenolul este C7H8O

Explicație: