👤

personalul unei grădinițe a cumpărat 3 mingi și 4 mașinuțe pentru a plătit 146 lei. dupa un timp sau mai cumpărat la același preț trei mingi și șapte mașinuțe în valoare de 224 lei .Cât costă o mașinuță? dar o minge?

Va rog dau coroană și 10 stele și fallow va roggg!!​



cu plan întrebarea va rog frumos plss dau 25 de puncte dacă îmi face cineva cu plan


Răspuns :

3 mg........4 mș........ 146 lei

2 mg....... 7 mș........ 224 lei

_____________________

7-4=3

1. Cât costă 3 mașinuțe?

224-146=78

2. Cât costă o mașinuță?

78:3=26

3. Cât costă 4 mașinuțe?

26×4=104

4. Cât costă 3 mingi?

146-104=42

5. Cât costă o minge?

42:3=14

Răspuns: o mașinuță=26 lei

o minge=14 lei