👤

2 culegeri de matematica au același preț și costă.impreuna 18 lei..Cat costa 3 culegeri​

Răspuns :

Răspuns:

27

Explicație pas cu pas:

18 lei : 2 = 9 lei costă o culegere

3 × 9 lei = 27 lei costă 3 culegeri

Răspuns: 27 lei

2c=18 lei

c=9 lei

3c=9 * 3 = 27 lei

Explicație pas cu pas: