Răspuns :
Răspuns:
densitatea = masa : volum
1 . volum = masa : densitate
masa = 8400 g = 8,4 kg
densitate = 20 kg /m³
volum = 8,4 kg : 20 kg /m³ = 0,42 m³
2. densitatea = masa : volum
masa = 10 800 mg = 10,8 g = 0,0108 kg
volum = 2000 dm³ = 2 m³
densitatea = m/V = 0,0108 kg : 2 m³ = 0,0054 kg /m³
3 . masa = densitate x volum = 1 000 kg /m³ x 0,2 m³ = 200 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!