👤

mama cumpăra 5 pui a 9 RON bucata două pachete de unt a 5 RON bucata si 9 pâini a 1 RON bucata Ce sumă a plătit pentru produsele cumpărate​

Răspuns :

5 × 9 = 45 ron ( puii )

2 × 5 = 10 ron ( untul )

9 × 1 = 9 ron ( pâinea )

45 + 10 + 9 + 1 = 65 ron ( suma plătită in total )