👤

Determinati cantitatea de sulf necesara care reacționează cu 5,4 g Aluminiu .Care este masa de sare formata?
Dau test va rog repede !​


Răspuns :

Răspuns:

MS=32g/mol

MAl=27g/mol

MAl2S3=2×27+3×32=150g/mol

2×27g....32g..........150g

2Al + 3S => Al2S3

5,4g.........xg...........yg

x=5,4×32/2×27=calculează

y=5,4×150/2×27= calculează

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari