👤

URGENT! 50 PUNCTE+COROANĂ! Determinați energia cinetică a unei mașini de 8 tone, care se deplasează cu viteza de 108 km/h.


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Ec= (m*v²)/2

m= 8t= 8.000 kg

v=108 km /h =30 m/s

Ec= (m*v²)/2

=(8000*30²)/2

= (8.000*900)/2

= 7.200.000/2

= 3.600.00 j

= 3.600 kj

= 3,6 Mj