Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
5moli N2
t= 27°C
V= 0,5 L
p =?
p. V = n . R .T
p= n . R .T : V
p= 5moli . 0,082 L. atm / mol K . ( 27 + 273 ) K : 0.5 L
[se simplifica unitatile de masura ]
p= 5 . 0,082 atm . 300 : 0,5 =246 atm
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!