👤

Un șoricel cu masa m=120g se afla intr-un ,, zgarie-nori,, la înălțimea de h=140. Energia potențiala gravitaționala a acestuia măsurată fata de nivelul solului este: a) 168 j b) 240 j c) 360 j d) 1200 j ​

Răspuns :

Răspuns:

Deci raspunsul corect este a)

Vezi imaginea IONELMITREA

Răspuns:

a) 168 J

Explicație:

Ep = m×g×h

m = 120 g = 0.12 kg

g ≈ 10N/kg

h = 140 m

Ep = 0.12kg×10N/kg×140m = 168 J

Obs. 1N×1m = 1 J