Răspuns :
Răspuns: da, are goluri, in volum de 43,75 cm³
Explicație:
Bucata de ciocolata cu goluri are un volum mai mare decat cea fara goluri.[ golurile contin aer, deci o masa foarte foarte mica raportat la masa bucatii ]. In consecinta, calculam densitatea si o comparam cu cea " standard "
densitatea = masa : volum
ρ = m : V = 250 g : 200 cm³ = 1,25 g /cm³
1,25 < 1,6 => ciocolata din problema are densitate mai mica, ceea ce inseamna ca ARE GOLURI
Daca nu ar avea goluri, ciocolata ar trebui sa aiba un volum
V = masa : densitate
V = 250 g : 1,6 g /cm³ = 156,25 cm³
diferenta dintre volumul dat - 200 cm³ si cel calculat - 156,25 reprezinta volumul golurilor
V goluri = 200 cm³ - 156,25 cm³ = 43,75 cm³
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!