Răspuns :
Răspuns:
densitatea=ro(simbolul)
m=masa corpului
v=volumul corpului
g=acceleratia gravitationala
Explicație:
G=mg
27 N=×10N/kg
[tex] = > m = \frac{27}{10} = 2.7 \: kg[/tex]
[tex]ro = \frac{m}{v} [/tex]
[tex]1dm = 0.1m[/tex]
[tex]v = l {}^{3} = 0.1 {}^{3} = 0.001 \: m {}^{3} \\ ro = \frac{m}{v} = \frac{2.7}{0.001} = 2700 \: \frac{kg}{m {}^{3} } [/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!