👤

Pentru 5 kg de zahăr s-a plătit suma de 20 lei.
Cât s-ar fi plătit în plus dacă s-ar fi cumpărat 12 kg de zahăr?​


Răspuns :

Răspuns:

5 kg = 20 lei

1 kg = 20 : 5 => 1kg = 4 lei

12 kg = 4 * 12 = 48 lei

Cât s-ar fi plătit în plus dacă s-ar fi cumpărat 12 kg de zahăr?​ 48  lei - 20 = 28 lei