👤

Ce masă are un corp cu greutatea de 1225N?(g=9,8N/kg) va rog rapid dau coroana

Răspuns :

Răspuns: m = 125 kg

Explicație:

Greutatea este forta cu care planeta atrage un corp de masa m

Relatia matematica intre greutate si masa este :

G = mg

      m = masa - in kilograme

       g = acceleratia gravitationala, care are valori usor diferite in diferitele zone ale planetei. g mediu = 9,8 N/kg

m = G : g = 1225 N : 9,8 N/kg = 125 kg