👤

Dupa o reducere a prețului cu 15%, un produs costa 714 lei. Care a fost prețul inițial al produsului? ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

noul pret reprezinta 100% - 15% = 85% din pretul initial

P*85/100 = 714 lei

P = 714*100/85 = 840 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari