Răspuns :
aplicam regula dreptunghiului
c1= 20% -------------------------> 30-10= 20 parti sol. 20%
c.f.= 10%
c2= 30% --------------------------> 20-10= 10 parti sol. 30%
-----------------------------------------------------
total = 20+10 = 30 parti sol. 10%
30 parti sol.10% ......... 20 parti sol.20% ........... 10 parti sol.30%
600g sol.finala .............. ms1 ................................ ms2
= 400 g = 200 g
=> ms1 : ms2 = 400:200 = 2:1
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!