Răspuns :
Răspuns:
n=m/M
Explicație:
n=9,6/24= 0,4 moli
A Mg=24 (masele atomice se iau din SP)
Răspuns:0,4 moli.
Explicație: 1) 1 mol. de Mg. are 24 g........2)Atunci ,aplicand regula de 3 simpla,putem afla cati moli sunt in 9,6g. si spunem: Daca intr-un mol de Mg. intra 24g.........atunci in 9,6 g.........au sa intre........x.!Scoatem pe x=9,6:24=0,4 moli. Acesta este raspunsul! Iti doresc o zi splendida!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!