👤

sa se calculeze volumul unui corp cu masa m=48 kg ,daca densitatea este p=2400kg/m cub

Răspuns :

Răspuns:

p=m/V

V=m/p

V=48/2400=0,02 metri cubi

Răspuns:

0,02 m³ = 20 000 cm³

Explicație:

d = m/V => V = m/d

V = 48kg/(2400kg/cm³) = 0,02 m³ = 20 000 cm³