Răspuns:
Numărul de moli de CO₂ se calculează, prin calcul stoechiometric aplicat la ecuația de ardere a unei cantități de Carbon pur, din 400 g cărbune cu 80% puritate (80% C).
Calcul de n moli de CO₂
a1) m C pur din 400 g de cărbune cu 80% C(puritate):
m C pur = 400 g cărbune .80%C /100% cărbune=320 gC
a2) n moli CO₂ = ? =X, moli, produs de un număr de moli conținuti în 320 g C
n moli atomi C = m C / A C = 320 g C/ 12 g/mol atom C=26,66 moli
26,66 moli C......................X moli CO₂
C + O₂→ CO₂↑
1mol C................1mol CO₂
X moli CO₂= 26,66 moli .1/1= 26,66 moli
R: 26,66 moli CO₂
Explicație: