👤

7. I. Ce fortă poate întinde cu 4cm un arc cu constanta elastică 200N/m ?

II. Cu cât se deformează arcul dacă agăţăm de el un corp de 600g?


Va rog e urgent , dau coroana !!!!!!!!!! Vreau 2 raspnsuri !!!


Răspuns :

Răspuns:

8N; 2,9 cm

Explicație:

F=kx; F=200N/m*0,04 m= 8N

600g=0,6Kg: F=mg, g-9,8m/s^2,  acceleratia gravitationala

0,6Kg*9,8= 200*x; x=0,0294m=2,9 cm

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari