👤

Ce cantitate de substanţã dizolvată este necesară pentru a obţine 250g soluţie 20%?


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

ms= 250g sol.

c= 20%

md=?

md= c . ms : 100

md= 20 . 250 : 100= 50g