👤

Un corp cu masa de 100 g este suspendat de un resort și deformarea resortului este de 5 cm. Reprezintă
forțele care acționează asupra corpului. Calculează constanta elastică a resortului.
am nevoie si de desen de desen
va rog am test chiar in clipa asta!!!!!!!
dau coroana


Răspuns :

Salutare: :)

m(masa)=100g

Dl(deformarea)=5cm

——

K(constanta elastică)=?

Fe(forța elastică)=K×Dl

=>K=Fe:Dl

Fe=G(greutatea)

G=m×g(accelerație gravitațională)

g este 10N/kg MEREU

G=100g×10N/1000g=1000N/1000=1N

=>K=1N:5cm=0,2N/cm

Baftă la test!! :3

Vezi imaginea OANAFOCUTA