Răspuns :
6 pungi orez.... 42 lei in total (6lei bucata aducă 6*7=42)
6 pachete de zahăr..... 30 lei (5lei bucata adică 5*6=30)
4 pungi lapte..... 36 lei(9lei bucata adică 4*9=36)
42+30+36=108 lei
6 pachete de zahăr..... 30 lei (5lei bucata adică 5*6=30)
4 pungi lapte..... 36 lei(9lei bucata adică 4*9=36)
42+30+36=108 lei
Răspuns:
Salutare!
6×7=42 lei costă 6 pungi de orez.
6×5=30 lei costă 6 pachete de zahăr.
4×9=36 lei costă 4 pungi de lapte.
Suma totală = 6 pungi orez+ 6 pachete de zahăr + 4 pungi de lapte = 42+30+36=72+36=108 lei costă cumpărăturile.
Succes pe mai departe!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!