Răspuns:
Explicație:
a.
m= n . M
m= 3moli . 27g/moli= 81 g Al
SAU :
1mol Al-------27 g Al
3moli Al----------xg
x=3 . 27 = 81 g
b. 12,022 . 10 la 22 = 1,2044.10²³
1mol de atomi Cu----------6,022.10²³atomi Cu
xmoli Cu----------------------1,2044.10 ²³atomi Cu
x= 1,2044 . 10²³ : 6,022.10²³ = 0,2 moli de atomi Cu