Răspuns :
Răspuns: volum CS₂ = V₁ = 15 cm³
volum benzina V₂ = 19 cm₃
Explicație:
Volum total trei lichide = 44 cm³
masa totala = 46 grame
Exista 10 g apa, volum apa = 10 cm³ si masa apa = 10g ( densitatea apei = 1 g /cm³ )
Eliminam masa si volumul de apa :
masa CS₂ + masa benzina = 46 g - 10 g = 36 grame
volum CS₂ + volum benzina = 44 cm³ - 10 cm³ = 34 cm³
exprimam masa in functie de densitate si volum :
masa CS₂ = ρ₁ x V₁ masa benzina = ρ₂ x V₂
ρ₁ x V₁ + ρ₂ x V₂ = 36 grame
exista doua ecuatii cu doua necunoscute :
1,26 V₁ + 0,9 V₂ = 36
V₁ + V₂ = 34
V₂ = 34 - V1
1,26 V₁ + 0,9 ( 34 - V₁) = 36
1,26 V₁ + 30,6 - 0,9 V₁ = 36
0,36 V₁ = 36 - 30,6 = 5,4
V₁ = 5,4 : 0,36 = 15 cm³
V₂ = 34 - 15 = 19 cm₃
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!