Răspuns :
Răspuns: Ec = 6,17 J
Explicație:
Energia cinetica a unui obiect in miscare este
Ec = mv² / 2
m = masa = 400 g = 0,4 kg
v = 20 km/h = 20000m / 3600 s = 5.555 m/s
Ec = 0,4 kg x ( 5,555 m/s)² : 2 = 6.17 J
Răspuns:
6, 1728 J
Explicație:
Ec = mv²/2
m = 400 g = 0,4 kg
v = 20 km/h = 20000m/3600s = 5,(5) m/s
Ec = 0,4kg/2 × (5,(5)m/s)²
= 0,2kg × (50/9 m/s)²
= 1/5 kg × (2500/81 m²/s²)
= 2500/405 kg×m²/s²
= 6, 1728 J
Obs.
1 J = 1 kg×m²/s²
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!