👤

Un corp are dimensiunile 30dm x 15dm x 10dm și densitatea de 2mg/cm3.Calculează masa corpului și exprima rezultatul in kg

Răspuns :

Răspuns:

9 kg

Explicație:

V = 30dm×15dm×10dm = 3m×1,5m×1m = 4,5 m³

2mg/cm³ = 0,002g/cm³ = 2 kg/m³

m = d×V = 2kg/m³ × 4,5m³ = 9 kg

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari