Răspuns :
1 mol-atomi Ne = 20 g
1 mol-atomi Ar = 40 g
echimasic = aceasi masa din fiecare component
in conditii normale (c.n.) avem P= 1 atm si T= 273 K
p = M.mediu/Vm ; Vm = 22,4 L/mol in c.n.
M.mediu = suma de fractie.componentxM.component
notam a g Ar si a g Ne
=> n.moli.Ar = a/20 = 0,05a
=> n.moli.Ne = a/40 = 0,025a
=> nr.moli.amestec = 0,05a + 0,025a = 0,075a moli
fractia.Ne = nr.moli.Ne/nr.moli.amestec = 0,025a/0,075a = 0,33
fractia.Ar = nr.moli.Ar/nr.moli.amestec = 0,05a/0,075a = 0,66
=> M.mediu = 0,33x20 + 0,66x40 = 33,3 g/mol
=> p = 33,3/22,4 = 1,48 g/L
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!