👤

Calculează masa moleculară a acidului sulfuric, știind că acesta are molecula formată din doi atomi de H, un atom de S și patru atomi de O.
dau coroana


Răspuns :

Răspuns:

98 g/mol

Explicație:

H2SO4

M=2*1+32+16*4

M=2+32+64

M=98 g/mol