👤

intr-un cub de sticlă cu latura de 10 cm se adaugă apă până se umple cubul in totalitate.
Aflați masa de apă introdusă în cub dacă densitatea apei = 1g/ cm ³​


Răspuns :

Răspuns: masa de apa = 1 kg

Explicație:

consideram grosimea peretilor vasului neglijabila..

Volumul vasului va fi egal cu volumul apei din interior

Volumul = latura ³ = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³

stim volumul apei = 1000 cm³

        densitatea apei = 1 g /cm³

deoarece densitatea ρ =  m/V

m = ρV = 1 g /cm³ x 1000 cm³ = 1000 g = 1 kg