👤

5 înghețate și două acadele costă 24 lei. 7 acadele și înghetate costă 34 lei. Cât costă fiecare produs?
problema este pentru clasa a patra !!!!!​


Răspuns :

2 lei costa o acadea

5 lei o inghetata

Explicație pas cu pas:

10:5=2

24-4=20

20/4=5