👤

Ce energie cinetică are fata de Pamant un biciclist cu masa 10 kg dacă viteza acestuia este 20 m/s ?

Răspuns :

Răspuns:

2000 J

Explicație:

Ec = mv²/2

= 10kg×(20m/s)²/2

= (4000kg×m²/s²)/2

= 2000kg×m²/s²

= 2000 J