Răspuns :
Explicație pas cu pas:
70kg...........805lei
20kg...........x lei
=> x= 805×20÷ 70= 230 kg
1. Cât costă un kg de struguri ?
805 lei : 70 kg = 11,5 lei ( un kg )
2. Cât costă 20 kg de struguri ?
11,5 lei × 20 kg = 230 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!