👤

Gabriel depune la bancă 2000 lei. Ce sumă va avea el după un an, dacă dobânda acordată de bancă este de 12%. Dar dacă depune la bancă suma de 4000 lei? ​

Răspuns :

Răspuns:

2240 daca depunde 2000

4480 daca depunde 4000

Explicație pas cu pas:

2000*12/100=240. 2000+240=2240

4000*12/100=480.  4000+480=4480

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari