👤

o forță F=15n acționează asupra unui corp cu masa de 5 kg ce accelerație ii imprima ​

Răspuns :

Răspuns:

a= 3 m/s²

Explicație:

Forța= masa*accelerație de unde rezultă că

accelerația =forța/ masa

a= 15 N/ 5kg= 3 m/s²