👤

2.Pentru a deplasa un corp timp de 2 min s-a efectuat un lucru mecanic de 360 J. Ce putere mecanică se dezvoltă.

Răspuns :

Răspuns:

P= 3W

Explicație:

Puterea= Lucru mecanic/timp

2 minute= 120 secunde (deoarece secunda este unitatea de măsură în SI)

P= 360/120= 3W