👤

1. Masa unui şurub din fier este de 11,7 g. Care este volumul şurubului?​

Răspuns :

Răspuns:

1,5 cm³

Explicație:

d(fier) = 7,8 g/cm³

d = m/V => V = m/d

V = 11,7g/(7,8g/cm³) = 1,5 cm³