👤

Un corp cu masa de 600 g este suspendat de un resort având constanta elastică k=
120 N/m. Care este alungirea resortului? (6 - 10 N/kg)​
REPEDE VA ROGGG DAU TEST AM NEVOIE ACUM IN 5 MINUTE. VA DAU 25 DE PUNCTE​


Răspuns :

Răspuns:

m=600:1000=0,6 kg

G=0,6•10==6 N

G=Fe

Fe=k•∆l

∆l=120:6

∆l=20m