👤

Un zar din sticlă cântăreşte 20 g. Densitatea sticlei este ρ = 2,5 g/cm 3 . Care este volunul
zarului din sticlă?


Răspuns :

Explicație:

densitatea= m/V => V=m/dens.

V= 20g/2.5g/cm3= 8cm3

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari