Răspuns :
Explicație pas cu pas:
5 kg făină............6l ulei.............39 lei
10 kg făină............6l ulei..............54 lei
____________________________
5kg făină / 15 lei
15:5=3 lei (1 kg faina)
6l ulei= 39-15= 24 lei
24:6=4 lei( 1 l ulei)
Vf: 5×3+6×4=15+24=39 lei
10×3+6×4=30+24=54
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!