👤

Să se afle cât costă 1 kg de făină şi cât costă 1 l de ulei, stiind că:
5 kg de făină şi 6 l de ulei costă 39 lei, iar 10 kg de făină şi 6 l de ulei
costă 54 lei.
Repede vă rogg, dau coroană​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

5 kg făină............6l ulei.............39 lei

10 kg făină............6l ulei..............54 lei

____________________________

5kg făină / 15 lei

15:5=3 lei (1 kg faina)

6l ulei= 39-15= 24 lei

24:6=4 lei( 1 l ulei)

Vf: 5×3+6×4=15+24=39 lei

10×3+6×4=30+24=54

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari